Kontaktujte nás:
Pre zobrazenie všetkých kontaktov prosím kliknite
Bosna a Hercegovina (BiH, BaH) (bosensky / srbsky / chorvátsky Bosna i Hercegovina, cyrilikou bosensky / srbsky Босна и Херцеговина) je federatívna prímorská republika ležiaca na Balkánskom polostrove v juhovýchodnej Európe.
Krajina susedí s Chorvátskom, Srbskom a Čiernou Horou. Do roku 1992 bola súčasťou bývalej Juhoslávie. S morom je spojená úzkym koridorom k prístavu Neum. Hranice štátu sa z veľkej časti nekryjú s hranicami etnickými. Krajina má prístup k Jadranskému moru a rozdeľuje tak Chorvátsko na dve časti.
Súčasnú podobu Bosny a Hercegoviny výrazne poznamenala nedávna i vzdialená minulosť, zložitá národnostná a náboženská situácia a s ňou spojené územné spory. V súčasnej dobe sa však jedná o bezpečnú destináciu, ktorej obľuba medzi cestovateľmi stále vzrastá.
Územie BiH bolo najprv súčasťou Byzantskej ríše, neskôr Chorvátskeho kráľovstva a Srbského kráľovstva. V 12. storočí sa Bosna osamostatnila. V roku 1463 bola Bosna dobytá Turkami rovnako ako roku 1482 hornatejší Hercegovina.
Za vlády Osmanskej ríše bolo veľa bosnianskych kresťanov obrátených na islam, vzniklo tak špecifické etnikum - bosnianski Moslimovia (Bosniaci).
Na konci 19. storočia sa oblasť stala protektorátom Rakúska-Uhorska, ktoré ju v roku 1908 anektovalo. Ďalej sa stala súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov vzniknutého v r. 1918 (1929 premenovaného na Juhosláviu). V juhoslovanskej federácii (od r. 1945) sa stala Bosna a Hercegovina jednou zo 6 zväzových republík.
V čase krízy federácie na začiatku 90. rokov sa medzi vedúcimi predstaviteľmi bosnianskych Moslimov, Chorvátov a Srbov prejavili rozpory vo veci formovaní nezávislého štátu.
Politický konflikt prerástol v ozbrojené zrážky, ktorým padlo za obeť mnoho obyvateľov Bosny a Hercegoviny (aj v tzv. etnických čistkách) a ktoré veľmi posilnili vzájomnú nevraživosť medzi národnosťami krajiny. Mierová dohoda bola slávnostne ratifikovaná všetkými bojujúcimi stranami až v Paríži 14. decembra 1995.
Bosna a Hercegovina je rozdelená na dve, resp. tri, samosprávne jednotky. Tými sú Federácia Bosny a Hercegoviny, Republika srbská a oboma uvedenými entitami spravovaný Dištrikt Brčko.
Podľa sčítania z roku 1991 v BaH žilo 44% Bosniakov, 31% Srbov a 17% Chorvátov; ďalších 6% obyvateľov sa označilo za Juhoslovania. Náboženské rozdelenie kopírovalo etnické: 88% Chorvátov sú katolíci, cez 90% Bosniakov sú moslimovia a 99% Srbov sú pravoslávni.
Návšteva Bosny a Hercegoviny Vám prinesie mnoho nezabudnuteľných zážitkov. Odporúčame Vám navštíviť historické mestá (Mostar, Sarajevo), v ktorých našinca vždy prekvapí a okúzli neprehliadnuteľný vplyv islamskej kultúrnej a náboženskej tradície, prekrásna príroda a hory, ktoré skrývajú napr. jedinečné lyžiarske stredisko Jahorina.