Lyžovanie

Príchod:
calendar
Odchod:
calendar
Počet osôb:
minus plus
Cena za osobu / noc:

Stát / Oblast: 
plus
Středisko: 
plus
Typ ubytovania: 
plus
Požadujem: 
plus Zrušit vše
Vyhľadaj

Kontaktujte nás

+420 542 215 267 » viac

Kontaktujte nás:

Pre zobrazenie všetkých kontaktov prosím kliknite

Podmínky uživania

Prečo s nami na dovolenku

 • Zázemie stabilnej spoločnosti
 • Rozsiahla databáza ubytovacích kapacít všetkých typov
 • On-line rezervácie a platba z domova
 • Viac ako 20 kritérií pre vyhľadávanie
 • Detailne spracovaná ponuka s informáciami o okolí
 • Jedinečné vyhľadávanie cez mapu Google
 • Rozsiahle fotogalérie ubytovacích jednotiek
 • Široká ponuka zliav (First minute, Last minute, Špeciálne ponuky)
 • Garancia najnižších cien
 • Pre rezerváciu väčšinou stačí zaplatiť zálohu
 • Dovolenka na splátky
 • Zľavy pre stálych zákazníkov
 • Destinačné stránky
 • Užitočné informácie na cestu
 • Okrem predností ponúkaných objektov uvádzame aj prípadné nedostatky
 • Dôvera klientov z 35 krajín
 • Sme členom národných centrál cestovného ruchu AČCKA (CZ), SACKA (SR), DRV (DE), PIT (PL).
 • Panoramatické zábery okolia

Taliansko

Základné informácie

Taliansko je významný štát ležiaci v južnej Európe na Apeninskom polostrove. Na severe hraničí s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom a Slovinskom. Vnútri Talianska leží dva mestské štáty: Vatikán a San Marino. Taliansku navyše patrí pohraničné územie obklopené Švajčiarskom nazvanej Campione d'Italia.

Brehy Talianska obmýva Jadranské, Iónske, Tyrhénske a Ligurské more. K Taliansku patria dva veľké ostrovy v Stredozemnom mori: Sardínia a Sicília.

Taliansko je členom OSN a NATO (zakladajúci člen), Rady Európy, EÚ, Schengenského priestoru a Eurozóny.

Hlavným mestom je od roku 1870 Rím.

Bohatá história

Už v staroveku na polostrove existovalo mnoho mestských štátov, čiastočne v rámci gréckej kolonizácie a v severnej časti potom mesta Etruskov. V 8. storočí po Kristu bolo založené mesto Rím, ktoré vďaka neustálemu rastu získalo dominantné postavenie v Európe na viac ako tisíc rokov. Rímska ríša definitívne zanikla roku 476 n.l.

Samotné Taliansko vzniklo roku 1861 spojením štátov na polostrove kráľom Viktorom Emanuelom II. do Talianskeho kráľovstva.

Po prvej svetovej vojne sa v Taliansku chopili moci fašisti na čele s Benitom Mussolinim. Počas druhej svetovej vojny sa Taliansko pridalo na stranu hitlerovského Nemecka, čo nakoniec viedlo k jeho porážke. Kráľovstvo bolo v roku 1946 nahradené republikou.

Geografický charakter a územné členenie

Taliansko leží na Apeninskom polostrove z troch strán obklopené morom. Celková dĺžka pobrežia je asi 7600 km. Povrch polostrova je prevažne hornatý. Dominujú Alpy, na severe presahujúcej 4000 m n.m. vrátane najvyššej hory Mont Blanc.
Celý polostrov a najväčší stredomorský ostrov Sicíliu vypĺňa seizmicky veľmi aktívne pohorie Apeniny dosahujúci takmer 3000 m n.m. Časté sú zemetrasenia a erupcie sopiek Vezuv, Etna a sopiek v súostroví Lipari.

Taliansko sa delí na 20 oblastí, tie potom ďalej na 109 provincií.

Obyvateľstvo a náboženstvo

S takmer 60 miliónmi obyvateľov patrí Taliansko k najľudnatejším štátom Európy. Nájdete tu veľa miest s viac než sto tisíc obyvateľmi, 3 mestá s viac než miliónom obyvateľov (Rím, Miláno, Neapol).

V Taliansku má najväčší podiel katolícke obyvateľstvo (85-90%). Veľký vplyv má smozřejmě samotný Vatikán a osobnosť pápeža. Ostatní obyvatelia sú väčšinou ateisti a len malá časť tvorená predovšetkým prisťahovalcami vyznáva islam.

Prevažujúca národnosť je talianska (94%), avšak niektorí Taliani pochádzajú z iného národa a majú iný materinský jazyk (Sardové, Rétorománi, Tyroláci, Provensálci). Prisťahovalci pochádzajú predovšetkým z bývalých kolónií a severoafrických krajín.

Taliansko je veľmi rozvinutý priemyselno-poľnohospodársky štát s veľkým rozdielom medzi priemyselným severom a poľnohospodárskym juhom. Vyhlásené je strojárstvo (spoločnosť FIAT Holding - FIAT, Iveco, Ferrari, Lancia, Alfa Romeo, Maserati), ďalej potom priemysel elektrotechnický, chemický, textilný, papierenský, potravinársky, priemysel stavebných hmôt a výroba železa a ocele.

Menou je euro, do roku 2002 v Taliansku platila talianska líra.

Cestovný ruch

Taliansko patrí medzi turisticky najnavštevovanejšie štáty sveta. Medzi obľúbené ciele patrí antické a stredoveké pamiatky (Rím, Florencia, Benátky, Pisa), pláže (prakticky celé pobrežie), hory (významná strediska v Alpách - oblasti Dolomitov a Julských Álp) i vidiek (Umbria, Toskánsko).

Lákadlami sú aj kúpele a rozličné filmové, hudobné a výtvarné festivaly (Benátky, San Remo). V Taliansku nachádza 43 kultúrnych pamiatok zapísaných na zozname UNESCO.


Footer image